Hőszivattyúk

Kinek ajánlható a hőszivattyú?

Egy jól megtervezett és kivitelezett hőszivattyús rendszer kétségtelenül jó pár előnnyel jár. Azonban létezhetnek olyan új, illetve korszerűsítés előtt álló létesítmények amelyekhez jó lelkiismerettel nem ajánlható és cégünk nem érdekelt abban, hogy az ilyen létesítmények beruházóira is megpróbálja „rásózni” a hőszivattyút. Ez ugyanis egy meglehetősen költséges és hosszú évekre, vagy inkább évtizedekre szóló beruházás. Mi tehát a vevőinket úgy kívánjuk kiszolgálni, hogy évek múlva is elégedettel legyenek, rendszereinket ajánlják másoknak, illetve mi is büszkén hivatkozhassunk rájuk referenciaként. Ha tehát az Ön fejében megfordult a hőszivattyús beruházás gondolata, akkor kérjük, legyen tekintettel a következőkre:

A hőszivattyú olyanoknak ajánlható, akik alacsony hőmérsékletű hőleadókat szereltetnek fel az épületben (felületfűtés/hűtés, fan-coil), amelyekhez a lehető legalacsonyabb hőmérsékletű fűtővizet termeltethet a hőszivattyúval, mert az gazdaságos. Minden hőszivattyús rendszer más és más, így nagy általánosságban az mondható el, hogy egy jól tervezett és kivitelezett geotermikus hőszivattyús rendszer a gázkazános fűtéshez képest 30-40 (esetenként akár 50)%-os energiaköltség megtakarítást hoz, míg levegő-vizes hőszivattyús rendszernél ez a szám kb. 15-30 (esetenként valamivel több).

  1. Fontolja meg napelemes rendszer kiépítését a hőszivattyús energiaköltség minimalizálására.
  2. Terveztessen be időjáráskövető vezérlést az üzemeltetési költségek csökkentésére.
  3. Lehetőleg téli-nyári üzemre terveztesse a rendszerét. A hőszivattyú mind fűtési, mind hűtési üzemmódban gazdaságosabb a gázkazános fűtési, illetve a klímás hűtési rendszernél.
  4. Gondoskodjon a megfelelő hőszigetelésről és jó minőségű nyílászárókról. Ezzel hőszivattyús beruházási és üzemeltetési költséget takarít meg.
  5. Megalapozottan válasszon a különböző hőszivattyús rendszerek (szondás, nyíltvizes, levegős) között.
  6. Döntésénél gondoljon környezetvédelmi szempontokra, az utánunk jövő generációkra is.

Mindenekelőtt le szeretnénk szögezni, hogy nem cégfilozófiánkba nem fér bele az, hogy minden áron berendezéseket adjunk el. Ez rövidtávon bevételkiesést okoz ugyan, azonban bennünket igenis érdekel az, hogy a hőszivattyú és a napkollektor olyan beruházásokban kapjon szerepet, ahová ezek az eszközök ténylegesen valók. Miért? Azért, mert a megvalósult beruházásokat éveken keresztül figyelemmel kísérjük, és olyan tulajdonosokkal szeretünk találkozni, akik elégedettek a telepített rendszerükkel és szívesen ajánlanak bennünket másoknak is. Mi akkor vagyunk elégedettek, ha a tulajdonos is elégedett, mert azt kapta, amit elképzelt magának.

Ezért szükségesnek látjuk megfogalmazni az alábbi szempontokat. Azon kedves Látogatóinktól pedig szíves elnézést kérünk, akik ezekkel tisztában vannak.

  1. A hőszivattyú alapvetően alacsony hőmérsékletű fűtővíz előállítására alkalmas (45-46°C-os – de maximum 50 °C-os - fűtővíz termelése ajánlható még a legnagyobb hidegben is). Ellenkező esetben a gép és így az egész rendszer teljesítménytényezője erősen romlik, ami a villanyszámlában jelentkezik.
  2. Ennek megfelelően kell megválasztani az épület belső hőleadóit. Alapvetően alacsony hőmérsékletű hőleadók ajánlhatók, úgymint padló-, mennyezet- és falfűtés, valamint fan-coil. Utóbbiaknál reverzibilis hőszivattyú esetén az aktív hűtés is biztosított. Bizonyos esetekben, megfelelő felületnagyság esetén, természetesen szó lehet radiátor kiszolgálásáról is, de hangsúlyozzuk: ez inkább kivétel!
  3. Időjáráskövető vezérlés ajánlatos, hogy a kinti levegőhőmérséklethez igazodó fűtővíz hőmérsékleten dolgozzon a rendszer. Például +5 °C-nál nincs szükség 45 °C-os fűtővízre. Ezzel igen kis beruházási költség mellett a sokszorosát nyeri vissza.
  4. A hőszivattyú üzemeltetése megtakarítást okoz mind fűtési, mind hűtési üzemmódban, hiszen a fűtési energia nagyobb részét a talajból nyerjük ki, illetve oda pumpáljuk vissza. Tehát megtakarítás akkor van, ha a gépet az év minél nagyobb részében használjuk, mondjuk gázkazán vagy klímaberendezés helyett. Ebből következően a hőszivattyút leginkább olyan helyen érdemes betervezni és telepíteni, ahol télen és nyáron is használják: például az épület téli fűtésére és nyári hűtésre vagy fedett uszodák medencevizének egész éves hőntartására.
  5. Az ésszerű beruházási és későbbi üzemeltetési költségek elérése érdekében gondoskodni szükséges az épület megfelelő hőszigeteléséről és hőtechnikai szempontból jó minőségű nyílászárók beépítéséről. Ha tehát Ön a meglévő épülete fűtéskorszerűsítésében gondolkodik, akkor első lépésben, mielőtt a hőszivattyú mellett határozná el magát, gondoskodjon a hőszigetelésről és a nyílászárói korszerűsítéséről.
  6. A geotermikus hőszivattyú olyan helyre való, ahol ésszerű költséggel kialakítható a szondarendszer. A szondafúrás költséges dolog és saját tapasztalatunk az, hogy ésszerű költség akkor érhető el, ha egy nap – de maximum másfél nap – elegendő a 100 m mély furat megfúrására, a szonda lehelyezésére és a furat tömedékelésére. Mindemellett a kisteljesítményű rendszerek esetén a szondarendszer költsége aránytalanul – sokak számára riasztóan - magas  lehet az egész rendszer költségéhez képest (pl. már egy 10 kW-os hőszivattyúhoz szükséges két furatnál meghaladja a nettó 1 MFt-ot). Ilyenkor érdemes elgondolkodni a levegő-víz hőszivattyúról.
  7. Nyíltvizes (pl. kutas) rendszer olyan helyre való, ahol megszerezhető a vízjogi engedély, hosszú távon is valószínűsíthető a stabil, meglehetősen magas vízhozam (pl. egy 10 kW-os géphez 2 m3/óra körül, nagyobb hőszivattyúnál perszer magasabb víz térfogatáram), ellenkező esetben használhatatlanná válik a hőszivattyús rendszer, a víz összetétele nem károsítja a rendszert és megoldott a kitermelt víz elvezetése (nyelő kút stabil vízelnyelése).
  8. Levegő-víz hőszivattyú véleményünk szerint olyan helyre való, ahol kifejezetten jó hőtechnikai paraméterekkel rendelkező épület fűtéséről-hűtéséről van szó, nincs ésszerű lehetőség vagy a beruházó nem kíván jelentős többletköltséget áldozni a szondarendszer kialakítására. Előnyös – de persze nem kötelező -, ha a tulajdonosnak kiegészítő fűtés is rendelkezésre áll, amit nagyon hideg időjárás esetén átmenetileg rásegítésként be tud kapcsolni (pl. meglévő fűtési rendszer korszerűsítésekor nem feltétlenül kell az egyébként működőképes kazánt kidobni, hanem ésszerű az úgynevezett bivalens rendszer kialakítása, ahol alapvetően a levegő-víz hőszivattyú dolgozik, de egy bizonyos külső hőmérsékletnél indul a kazán és vagy egyedül vagy a hőszivattyúval együtt dogozva termeli meg a fűtővizet).
  9. Vevőinktől tudjuk, hogy hőszivattyú választása mellett egyesek azért döntenek, mert a jelenlegi jövedelmi viszonyaik lehetővé teszik a drágább beruházást és ezt meg is valósítják a megtérülési időtől függetlenül, arra számítva, hogy néhány év-évtized múlva esetleg nem lesznek olyan anyagi helyzetben, hogy az épületük magas fűtési/hűtési költségét fizetni tudják.
  10. Hőszivattyús rendszer olyan helyre is való, ahol a környezettudatos építtetőnek fontosak a környezetvédelmi szempontok is és hajlandó erre áldozni. Sajnos ez a szempont nem véletlenül került a felsorolás végére. Magyarországon élünk, ahol ez a realitás. De bízunk benne, hogy ez a szempont belátható időn belül az elsők közé kerülhet!

Monoblokkos (vagy más néven kompakt) kültéri levegő víz hőszivattyú

Ajánlható mindazoknak, akik:

  • kifejezetten olcsó megoldásban érdekeltek;
  • a kültéri hőszivattyút (pl. zaj, látvány vagy bármi egyéb okból) olyan messze kívánják elhelyezni a hőközponttól, hogy a beltéri egységgel történő összekötéshez a gázcsövezés a csőhosszok miatt lehetetlenné vagy kockázatossá válik;
  • biztosítani tudják az elfagyás elleni védelmet akkor is, ha télen hosszabb áramszünet lépne fel (ne feledje: a monoblokkos hőszivattyú a kültéren termeli meg a fűtővizet, tehát az egy vízcső-páron kimegy a házból a hőszivattyúba, majd felfűtve visszatér a házba. A hőszivattyúnak van fagyvédelmi funkciója, tehát ha van áram, akkor a készülék nem fog szétfagyni, mert a keringtető szivattyú gondoskodik erről. De ha téli vezetékszakadás, stb. miatt nincs áram és a kültérre menő kör nincs fagyállósítva, akkor bizony a vizet le kell innen ereszteni.)

Split (vagy más néven osztott) levegő-víz hőszivattyú

Ajánlható mindazoknak, akik:

  • akik az előnyeire tekintettel elfogadják a monoblokkos hőszivattyúval szembeni magasabb árát;
  • a kültéri egységet olyan helyen tudják elhelyezni, hogy a beltéri és a kültéri egység közötti gázcsövezés hossza elfogadható (belefér a gyári előírásba) és a gázcsövek kiépítése sérülés veszélye nélkül megoldható.

Fan-coil

Fan-coil kinek ajánlható?

Airleaf SL extralapos fan-coilok

A normál magasságú (579 mm) AirLeaf fan-coilok legolcsóbb változata, amely 5 teljesítményben készül. Jellemzője a frontpanel alsó részén elhelyezkedő, a kivehető és tisztítható szűrőket, valamint a „mókuskerék” ventilátort elfedő, mikrokapcsolóval biztosított beszívórács – ezen és a készülék alján keresztül történik a légbeszívás. A készülék alapvetően falra szerelendő, alul 8 cm helyet kihagyva, de igény esetén tartólábak és a készülék hátulját eltakaró esztétikai panel felszerelésével a faltól távolabb is elhelyezhető. DC inverter és kézi ventilátorsebesség-állítású vezérléssel, 2- vagy 3-utú motoros szeleppel rendelhető. Alapszínek a RAL9003 fehér vagy az ezüst.

Ajánlott azoknak, akik az AirLeaf fan-coilok mindegyikére jellemző előnyök mellett kifejezetten árérzékenyek, de mégis a kereskedelmi forgalomban kapható fan-coiloktól megjelenésében lényegesen eltérő, szép és helytakarékos készüléket szeretnének. A műszakilag egyszerűbb (nincsenek benne beszívó ajtót nyitó szervomotorok, mikroventilátorok), de működésében mégis magas igényeket kielégítő, halk készüléket preferálják.

Airleaf SLS extralapos fan-coilok

A normál magasságú SL fan-coilok kismagasságú változata (379 mm), mely 5 teljesítményben és kizárólag kétcsöves kivitelben rendelhető (a négycsöves fan-coil két darab hőcserélője egyszerűen nem férne el benne). Vezérlési lehetőségei megegyeznek a normál magasságú készülékekkel. A 3- vagy a 2-utú szelepek kifejezetten ehhez a kismagasságú készülékhez kerültek kifejlesztésre. Színe a RAL9003 fehér.

Ajánlott azoknak, akiknél a normál magasságú készülékek a parapet magasság miatt nem férnek el.

AirLeaf RS extralapos fan-coilok

Normál magasságú (579 mm) fan-coilok 5 teljesítménykategóriában, amelyekben az alap „mókuskerék” ventilátor mikroventilátorokkal egészül ki. Fűtési üzemmódban az AirLeaf RS kombinálja a ventilátoros hőáramot a homlokpanel sugárzó hatásával. Ennek köszönhetően javul a helyiségben lévő személyek kellemes közérzete.

Az egyedülálló működési elvnek köszönhetően amint a fan-coil elérte az ideális hőmérsékletet, a fő ventilátor segítsége nélkül fenntartja azt, mivel ekkor is érdemi teljesítményt ad le. Ilyen módon a komfortos hőmérsékletet direkt légmozgás nélkül, és teljes csendben is fenn lehet tartani. Nyári üzemmódban a mikroventilátor által generált légmozgás megszűnik annak érdekében, nehogy bármilyen pára-lecsapódás keletkezhessen a készülék elülső paneljén. A ventilátor fokozatosan kapcsol ki egy modulált vezérlésnek köszönhetően, amint a helyiség megközelíti a vezérlőegységen beállított, megkívánt hőmérsékletet. Az AirLeaf RS sorozatú fan-coil család méreteit és formatervezését tekintve teljesen megegyezik az SL sorozattal, tehát tökéletes elegancia és kompaktság jellemzi.

Ajánlott azoknak, akik különösen zajérzékenyek – például éjjel, teljes csendben – vagy olyan fan-coilra van igényük, amelynél a légmozgás minimális, mivel a ventilátor más készülékekhez képest lényegesen kevesebbet fut.

AirLeaf SLI és RSI beépíthető fan-coilok

A piacon egyedülálló, 129 mm mélységű beépíthető fan-coilok álmennyezetbe vízszintesen vagy falba történő függőleges beépítéshez. A csökkentett vastagságuknak köszönhetően az SLI és RSI készülékek mindenféle falszerkezethez, még a nem túl vastagokhoz is jól illeszthetők. Rendkívül alacsony zajszintjük következtében kiválóan alkalmasak mind nyáron, mind pedig télen a különböző típusú helyiségek, különösen a hálószobák és hotelszobák belső hőleadói funkcióinak ellátására.

A kiegészítők széles választéka mind a beépítés (légcsatornák, készülék burkolatok, szellőzőnyílások), mind pedig a funkciókezelés (fali termosztátok, BMS távvezérlő kártyák) szempontjából lehetővé teszi az összes lehetséges alkalmazást az épületen belüli legdiverzifikáltabb rendszerek esetén is.

Az SLI fan-coil sorozat dupla csepptálcával szerelt: vízszintes (álmennyezet) és függőleges (falra történő rögzítés) helyzetben történő beépítéshez. Első takarópanel mind fali, mind a mennyezeti változathoz rendelhető. Ez a kiegészítő lehetővé teszi egyfelől a légszűrők könnyű tisztítását egy elülső rács levétele után, másfelől pedig a karbantartás miatti könnyű hozzáférést.

Nemrégen megjelent a beépíthető AirLeaf fan-coil radiátoros hatású változata RSI néven, amely függőleges beépíthetőséget biztosít. Az RSI fan-coil az elülső fémpanelnek és abszolút zajmentes segédventilátorának köszönhetően éjszakai üzemmódban radiátorként funkcionál.

Ajánlott olyan telepítésekhez, ahol egyfelől a lehető legvékonyabb falszerkezetbe vagy álmennyezetbe kell beépített fan-coilt telepíteni, másfelől pedig ehhez kifejezetten olcsó fan-coil megoldást keresnek.

AirLeaf Full Flat fan-coilok

Az AirLeaf SL és RS fan-coilok legelegánsabb megjelenésű változatai. A frontpanel alsó részén lévő beszívórács helyén a frontpanellel egy síkban lévő, felnyíló ajtó fut végig, melyet szervomotor nyit fel, amikor a fő ventilátor működik. A vezérlőegységek és a beépíthető szelepek megegyeznek a standard SL és RS készülékekhez tartozókkal. Alapszínes a RAL9003 fehér és az ezüstszín.

Olyan magas esztétikai igényű vevőknek ajánlott, akik kifejezetten exkluzív megjelenésű, másoknál nemigen látható fan-coilt szeretnének, és ezt hajlandók, illetve képesek is megfizetni.

Filomuro magasan a falra szerelhető extralapos fan-coil

Az AirLeaf fan-coil típusoktól alapvetően abban különbözik, hogy a készülékház alulról is zárt (csak emlékeztetőül: az AirLeaf fan-coilok a frontpanelen lévő beszívórácson vagy ajtón és a készülék alján keresztül is szívják a levegőt, ezért úgy kell elhelyezni őket, hogy ne látszódjanak a levegőszűrők alulról). A Filomuro felül szívja a levegőt és a frontpanelje alsó részén lévő, állítható dőlésszögű terelőlapáttal ellátott kifúvó nyíláson fújja ki. Magassága még az AirLeaf SLS kismagasságú fan-coilnál is kisebb, mindössze 320 mm, mélysége 128 mm.

Olyan magas esztétikai igényű vevőknek ajánlott, akiknél a padlószint helykihasználása miatt fontos a fan-coil magasabbra szerelése a falon, és ehhez csak elegáns megjelenésű, a környezetbe szépen beilleszkedő fan-coil készülék jöhet szóba.

BEE hővisszanyerő egység elfolyó meleg vízből

A BEE hővisszanyerő egység az elfolyó szennyvízből történő hővisszanyerésre szolgál. A hőátadás az elfolyó szennyvízből a hőtermelőbe menő víz felé történik, aminek köszönhetően jelentős – egyébként veszteségként kidobott – hőenergia nyerhető vissza.

Ajánlott mindazoknak, akik környezettudatosan építkeznek, akiknek fontos a használati melgvíz-termelés lényegesen magasabb hatékonysága, különös tekintettel a hőszivattyús használati melegvíz-termelésre. Ajánlott továbbá olyan telepítési helyekre, ahol a használati melegvíz fogyasztás magas költséget generál, pl. szállodák esetében.

Monoblokkos légkondicionáló

Monoblokkos légkondicionáló - Kinek ajánljuk?

Az Innova gyár 2.0 monoblokkos légkondicionáló berendezései egy olyan – három teljesítménykategóriában kifejlesztett - készülékcsalád, amelynél nincs kültéri egység. Vagyis a fejlesztés eredményeként olyan egyedülállóan szép, halk, magas hatékonyságú légkondicionáló jött létre, amelynek nincs kültéri egysége: tehát a hagyományos splitklíma valamennyi összetevője egy – mindössze 17 cm mélységű! – beltéri készülékben került elhelyezésre, amely két 16 cm átmérőjű furattal kapcsolódik a kültérhez (az egyiken beszívja a levegő, a másikon kifújja).

A 2.0 monoblokkos légkondicionáló ajánlható mindazoknak, akik:

  • olyan helyen laknak, ahol nem engedélyezett vagy valamilyen oknál fogva nem lehetséges kültéri egységgel rendelkező klímaberendezés felszerelése (belváros, műemléki épületek, stb.);
  • nem szeretnék kültéri egységgel elcsúfítani az épületük, lakásuk külső falát;
  • a fentiek mellett kifejezetten szép megjelenésű monoblokkos készüléket szeretnének és a mindössze 17 cm-es készülékmélység fontos számukra;
  • értékelik, hogy télen fűtésre is használható a monoblokkos klíma -10C külső hőmérsékleten, levegő-levegő hőszivattyúként.

Menü

  • Főoldal
  • Hőszivattyú (ON-OFF)
  • Hőszivattyú (inverter)
  • Fan-coil
  • Monoblokk klíma
  • Talajszonda
  • Tudástár
  • Kapcsolat

Kapcsolat

HOTJET
Alternatív Energiahasznosító és
Építőipari Kft.

2151 Fót, Somlói utca 52.
+36 (20) 925-4726
info@hotjet.hu

Partnerek

hotjet
innova